Czy kierownik zawsze pracuje po godzinach za darmo?
Kierownicy mogą mieć w pewnych okolicznościach prawo do wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Dopuszczalna może być także rekompensata tej pracy w formie premii.
Dla większości pracowników praca ponad obowiązujące ich normy czasu pracy wiąże się z rekompensatą, która najczęściej przyjmuje postać materialną. Oprócz normalnego wynagrodzenia otrzymują bowiem dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Alternatywną formą wynagrodzenia pracownikom ich dodatkowego wysiłku na rzecz pracodawcy może być udzielenie czasu wolnego. Istotne jednak pozostaje, że za godziny nadliczbowe, które zostały zrekompensowane czasem wolnym, pracownikom nie przysługuje dodatek.
Zasadą brak rekompensaty
Ogólne reguły wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych zasadniczo nie mają zastosowania do kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych (tzw. kadry kierowniczej). Niemniej za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę lub święto kadrze kierowniczej przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Uzasadnieniem dla takiej szczególnej regulacji wprowadzonej do kodeksu pracy jest fakt, że kadra kierownicza ma znacznie większy niż pozostali pracownicy wpływ na wykorzystanie swojego czasu pracy i powinna tak organizować swoje zadania, żeby móc je wykonać w normalnym czasie pracy.
W praktyce zdarza się jednak, że kadra kierownicza bardzo często wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w inne dni niż niedziela lub święto. Pojawia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta